top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıŞule Şenol

Temas ve Etkileşim

Güncelleme tarihi: 10 Nis 2018

T-istasyonunda Temas ve etkileşim tam da merkezde. Anlatımının bir yolu da T yle başlayan kelimeler

T –istasyonunun birçok amacı var, bu amaçların gerçekleşmesi için en önemli araç TEMAS, aracımız aynı zamanda amaç da oluyor, çünkü günümüzde doğal malzemeyle, oyunla, tahtayla temas da, birbirinden çok

farklı sınıflardan, kültür ve sosyo ekonomik düzeyleri, yaşları, yeterlikleri farklı kişi ve grupların teması da çok az gerçekleşiyor.

Oyun ve çocuk....Tarihin her döneminde her toplumda en çok ortaklık çocuklukta var, çocuğun oyunla keşfetmesinde, etkileşim halinde olmasında, heyecan duyup, keyif almasında var. "Çocuklar birbirleriyle oynarken önyargılı değiller" tezinden de hareket ediyoruz. Sadece oynayanların değil onların anne-babalarının da katılımını, oyuna dahil olmasını, temasını, birbirleriyle tanışmasını, konuşmasını ve kaynaşmasını gerçekleştiriyor, oyun çerçevesinde bir birliktelik yaşanıyor. Ülkemizde maalesef daha çok küçük yaşlardan itibaren çocuklar özel okullar, devlet okullarına gidenler diye ayrılıyor, sosyo ekonomik durumlarına, aile kültürlerine göre, anaokulundan itibaren çocuklar yaş gruplarında da bölünüyor.

Oysa çocuklar kendi içlerinde dili, dini, zengini, fakiri, engellisini ayırt etmiyor, oyun onları birleştiriyor, kaynaştırıyor. Günümüzde farklı sınıflardan, siyasi eğilimlerdenikişilerin birbiriyle birebir teması gerçekleşmiyor, bunun bir sebebi de ortak buluşma alanlarının, mekanlarının olmaması, parkları da bu yüzden çok önemsiyorum. 2005 de önce bir veli inisyatifi oyunevi, daha sonra Oyun, Sanat ve Zanaat derneğini kurmuştuk yaşadığım yer Kavacık’da, ve ana hedefimiz oyun çerçevesinde mahalleliyi kaynaştırmaktı, tabii tahtayla uğraşmak, tahta oyuncakları da tanıtmak, üretmek de vardı, yetişkin dahil her yaş grubunun oynayacağı , yapacağı,oyun ve oyuncaklar bunun en önemli aracı idi. Dernek kapandı maalesef.

T-istasyonun hedefleri de derneğin amaçlarıyla örtüşüyor. T-istasyonunda temasla etkişimi gerçekleştirmek istiyoruz, yetişkin dahil birçok kimsenin topluca ve tek başına oynamasını, üretmesini, tasarlamasını, öğrenmesini, keyif almasını, paylaşmasını ve bunu sürdürebilir kılmasını istiyoruz T-istasyonunda, iyi ve güzele takılmasını tabii ki Nasıl mı? İçindeki çocukluğu, doğallığı dışarı çıkar, sana da iyi gelecek, çocuklara da.

Gel Oyna Tanı ve yaşamına Taşı... Şule Şenol

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page