top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıŞule Şenol

Kitap: T-istasyonu-Şule Şenol

Güncelleme tarihi: 18 Ağu 2022


Meğerse büyük bir bölümünü 11 yıl önce yazdığım T istasyonu yi yine T ile başlayan birşeyler bekliyormuş. T.T.T. “T lerle Things take time” demişti “yaşam dönüşümdür” diye hikayeleştirdiğim akıl-takıl oyunu soma kübün yaratıcısı Danimarkalı matematikçi ve şair Piet Hein.

T-istasyonunun kitaplaşması da zaman aldı, bir türlü karar veremedim kitaplaşsın mı kitaplaşmasın mı diye, tereddütte kaldım, önce sesli kitap olsun diye düşündüm, içeriği ile ilgili de nelerin konulması konusunda karar veremedim, o kadar çok yazı biriktirmiştim ki. .Alternatif Eğitim Dergilerinde yazmıştım. Ahşap oyuncak ile ilgili eğitim kitapları hazırlamıştım. Kendi bloğumda ve geloyna.com.tr nin bloğunda yazdıklarım, zaman zaman yazıp, yakın çevremde paylaştıklarım..

Ama sanırım artık bu kitap yaşama taşımanmasını istediklerim için en önemli araç (taşıt) olacak, türlü türlü faydalınalacak.

Meğerse 3 T yi bekliyormuş kitap; Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmamı 2gündür tekrar TC vatandaşıyım), torunumun dünyaya gelmesini ve aylardan temmuzu.


Kitapta neler var?


Kitap esasında oynamaya, üretmeye, türetmeye sevk eder nitelikte. Tangram parçalarını elinizde tutarken, ya da başka oyunları oynarken, belki "Topaç Topi'nin Turu" , "T-Diyaloğu"

"Tarife Teyze" metinlerini bir interaktif geziye çıkıyorsunuz adeta, çocukluğun, oyunun tarihinde bir yolculuğa.


Yıllardır oyunla, oyuncakla, pedagoji ile araştırdıklarımın, tecrübe ettiklerimden bir kesit var aynı zamanda, Fröbel, Montessori, Waldorf, Reggio Emilia, Freinet pedagojisi gibi alternatif eğitim metodlarını, doğa temelli okulları ile ilişkilendirmeleri, son yıllardaki beyin araştırmalarını da içeren.


Kitapta; Topaç Topi, Tarife Teyze ve T-Diyaloğu ile de öğrenilen, paylaşılması bence büyük ihtiyaç olanın anlatımı keşfetmeye yönelik oyuncul hale getirildi.


T-istasyonu kitabıyla ve sanal değil gerçek uygulamalarıyla sevdiğiniz, seveceğiniz öğrenmelere, paylaşımlara..Tek başına, topluca, takılarak, yaşama taşıyarak, touch (dokunarak).. TOGETHER


Büyükada'da düzenlediğimiz T-istasyonu kitap tanıtımında "topluca" istasyonu oyunlarımızdan oynadık, söyleştik de, Yeni İnsan Yayınevi'nin youtube kanalından söyleşiyi izleyebilirsiniz.


T-istasyonu oyun, oyuncak ve etkinlikleri her yere taşınabilir nitelikte. 19 ağustos 2022 cuma günü Heybeliada'da Adaların Atları platformuyla birlikte atlarla, çocuklarla beraber olacağız.

Şule Şenol
Not: Alternatif Eğitim Dergisinin Kış 2017 sayısındaki "T-istasyonu ile Oyun Oynamak" makalem üzerine söyleşi: https://www.youtube.com/watch?v=ualdU_zl9l8&t=58s


Şule Şenol


Ayrıca:


Gel Oyna'nın youtube kanalından da birçok söyleşiye, videoya erişebilirsiniz.


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page